Verbs, present tense

אײנצאָלמערצאָל
1שמעקשמעקן
2שמעקסטשמעקט
3שמעקטשמעקן
אינפֿיניטיװשמעקן
אימפּעראַטיװשמעקשמעקט

Notes

  1. Modal verbs (like קען, דאַרף) do not use any suffix in 3-אײנצאָל.
  2. Some stem endings, such as ־ן and ־נג, require an epenthetic ע between the stem and the suffix ן.
  3. Stems that end in ־ט (like אַרבעט) elide with suffixes starting in ט.
  4. Stems that end in ־ס (like הײס), elide with suffixes starting in ס.

Irregular verbs

אײנצאָלמערצאָל
1האָבהאָבן
2האָסטהאָט
3האָטהאָבן
אינפֿיניטיװהאָבן
אימפּעראַטיװהאָבהאָט
אײנצאָלמערצאָל
1ביןזײַנען
2ביסטזײַט
3איזזײַנען
אינפֿיניטיװזײַן
אימפּעראַטיװזײַזײַט

Definite article

מיןסוביעקטיװאָביעקטיװדאַטיװ פּאָזעסיװ
מאַסקולין דער דעם דעם דעם
פֿעמינין די די דער דער
נײטראַל דאָס דאָס דעם דעם
מערצאָל די די די די

Adjectives

מיןסוביעקטיװאָביעקטיװדאַטיװפּאָזעסיװפּרעדיקאַטיװ
מאַסקולין געזונטער געזונטן געזונטן געזונטן געזונטער
פֿעמינין געזונטע געזונטע געזונטער געזונטער געזונטע
נײטראַל (דאָס) געזונטע געזונטע געזונטן געזונטן געזונטע
נײטראַל (אַ) געזונט געזונט געזונט געזונט געזונטס
מערצאָל געזונטע געזונטע געזונטע געזונטע געזונטע

Notes

  1. The exceptional adjective נײַ "new" becomes נײַעם instead of taking the suffix ן.
  2. Stems that end in ־ן (like גרין) or vowels (like גרױ) take the suffix עם instead of ען.
  3. Stems that end in ־ע (like שטאַטנע ‘majestic’), elide with suffixes starting in ע.
  4. Possessive adjectives (like מײַן) in associative position with a singular noun are not declined: אױף מײַן טיש. In the neuter singular, other adjectives are not declined, either: אױף מײַן שײן פּנים

Pronouns

נומערפּערזאָןסוביעקטיװאָביעקטיװדאַטיװפּאָזעסיװ
1אײנצאָל איך מיך מיר מײַן
1מערצאָל מיר אונדז אונדז אונדזער
2אײנצאָל דו דיך דיר דײַן
2מערצאָל איר אײַך אײַך אײַער
3 מאַסקוליןאײנצאָל ער אים אים זײַן
3 פֿעמיניןאײנצאָל זי זי איר איר
3 נײטראַלאײנצאָל עס עס אים זײַן
3מערצאָל זײ זײ זײ זײער